Položili jsme Andree Novákové několik otázek.

Proč vznikl projekt Nebýt na to sama?

Projekt vznikl z osobní zkušenosti. Jsem bývalá onkologická pacientka a mám za sebou sedm let od vyléčení. Během léčby v Masarykově onkologickém ústavu jsem se cítila osamělá a svým způsobem nepotřebná. Před diagnózou jsem byla velmi aktivní člověk. Projekt Nebýt na to sama vznikl s cílem poskytnout onkologickým pacientkám a pacientům šanci nebýt na léčbu sami, a také nabídnout podporu při návratu do běžného života. Chceme sdílet radosti i strasti a být užitečné i během léčby, což pozitivně ovlivňuje psychiku. Je to motor, který může mnoha pacientům dát podnět věřit v uzdravení.

Jaký je hlavní cíl projektu?

Hlavním cílem projektu je poskytovat podporu onkologickým pacientům léčených v brněnských nemocnicích bez ohledu na konkrétní onko diagnózu. Snažíme se pokrýt celý spektrum onkologických diagnóz a nabízíme různé aktivity, jako jsou jóga, terapie tancem, společný nordic walking, kontrola znamének, onkokosmetická poradna, workshopy  a psychologické a sociálně právní poradenství. Projekt se zaměřoval více na ženy, ale od letošního roku jsme rozšířili aktivity i pro muže. 


Proč se projekt soustředí na aktivity během léčby?

Přejeme si, aby se ženy i muži nebáli během léčby chodit mezi lidi a mohli sdílet své zážitky s ostatními. Otevřeli jsme také prostory na adrese Husova 5, kde se mohou zájemci dozvědět více o našich akcích a připojit se k našemu týmu. Není to žádný klub zlomených duší, hodně se nasmějeme a dodáváme si odvahu. Prostě je u nás veselo a věříme, že pozitivní mysl, pohyb a aktivity jsou půl zdraví. Nejsme v tom sami.


Kávu člověk taky většinou nepije sám….

To je pravda. Navíc káva pro mě má zvláštní význam. Během léčby jsem nemohla pít kávu, ale vůně kávy mi připomínala běžný život, kdy si lidé dopřávají lungo na schůzkách a s přáteli. Chodila jsem si sednout do mini kavárny v areálu MOU a cítila, že žiju. Projektem Nebýt na to sama chceme být pro pacienty právě tou vůní kávy, která jim připomene, že se brzy vrátí zpět do běžného života. Jsme rádi za spolupráci s Teamiem a finanční prostředky, které z naší akce získáme, půjdou na další aktivity.


Projekt Nebýt na to sama pro pacienty z Jihomoravského kraje představuje zdroj pomoci a podpory. Otevřené prostory na adrese Husova 5 jsou místem, kde se mohou zájemci setkat, získat informace a připojit se k projektu
Pro více informací a aktuality navštivte webové stránky 

Projekt Nebýt na to sama můžete podpořit i vy! Od 28.11. 2023 - 15. 2. 2024 z každé prodané kávy přispějeme na tento projekt.