Výběrová káva - Zda je káva výběrová určuje Americká asociace pro výběrovou kávu (SCAA), která hodnotí jednotlivé kávy z celého světa. Uděluje jim body na stupnici od 0 do 100 bodů a kávy, které získají 80 a více bodů se mohou označovat jako výběrové. U takových káv známe dostatečné množství informací o jejím původu. Víme o jakou odrůdu se jedná, kde rostla (země, region, farma, farmář, nadm. výška), kdy a jak byla sklizena a především jak byla následně zpracována.

Kávovník - Ovocná dřevina, keř nebo malý strom. Existují desítky druhů kávovníků. Nejpěstovanější je kávovník arabský. Plody kávovníku jsou červené, žluté, oranžové, modré nebo černé. Plody kávovníku jsou kávové třešně. Svým vzhledem velmi připomínají třešně, které známe v našich končinách.

Kávová třešeň - Plod kávovníku s kožovitou slupkou a nasládlou dužinou ukrývající dvě zelená semena- kávová zrna. Tato zrna se později praží. 

Arabica - Nejpěstovanější druh kávovníku na světě, tvoří téměř 75% z veškeré produkce kávy. Obsahuje asi 3x méně kofeinu než robusta. Chuť je kyselá s bohatými tóny ovoce, čokolády a květin. Zrnko je protáhlé a plošší. Uprostřed má zakřivenou rýhu. Výběrové kávy jsou vždy 100 % Arabica, velmi ojedinělě status výběrové kávy získá Robusta.

Robusta - Robusta je 2. nejpěstovanější druh kávovníku na světe. Pěstuje se v nižších nadmořských výškách, díky tomu není pěstování a sklizeň tak náročná. Chuť je zemitá a hořká. Tvar zrnka má oblejší tvar a rovnou rýhu uprostřed.

Mikrolot - Káva, ke které máme podrobnosti o pěstování, chuti a vlastnostech. 

Direct trade - Způsob nakupování zeleného zrna přímo od farmáře za férovou cenu a za férových podmínek.

Cupping - Způsob degustace kávy. Cupping je velmi jednoduchý a až na pár obecných pravidel nemá žádnou složitou etiketu. Zpravidla se ochutnává více vzorků a čím je portfolio pestřejší, tím je cupping zajímavější. Slovo cupping se možná zdá honosně tajuplné, realita je však velmi triviální. Káva pomletá na střední hrubost se v intervalech zaleje horkou vodou- prostě na českého turka. Po vypršení optimálního času se zlehka promíchá a z hladiny se lžící sebere zbývající pěna a sedlina. Protože daný vzorek ochutnávají všichni z jednoho šálku, je nezbytnou pomůckou právě lžíce, kterou si kávu nabíráte a průběžně mezi vzorky očišťujete v horké vodě. Během degustace si můžete zapisovat pocity a dojmy z jednotlivých káv, bodové hodnocení, nebo konkrétní aromatické a chuťové vjemy. 

Rozdíl mezi espressem a filtrovanou kávou - Na sáčku s výběrovou kávou jste se dočetli, že je určená na filtr nebo naopak na espresso? Co to vlastně znamená, jak si takovou kávu máte připravit, aby jste si vychutnali veškerý její potenciál? Rozdíl mezi těmito pojmy vzniká už na farmě při pěstování, následně při zpracování sklizně a přípravy zelených zrnek pro pražírnu a nakonec právě v pražírně. V zásadě ale platí jednoduché pravidlo.

Kávu, která je pražena a určena na espresso, je třeba připravovat za pomocí vysokého tlaku. Ideální je tedy do domácích kávovarů, moka konvičky, aeropress nebo nanopresso. Tlak zajistí, že v menším objemu tekutiny naleznete plnou a bohatou chuť kávy. Pro dokonalý výsledek je třeba použít co nejjemnější hrubost mletí.

Naproti tomu filtrovaná káva se v posledních letech začíná těšit velké oblibě. Je možné ji připravit několika alternativními metodami a každý si tak vybere způsob, který vyhovuje právě jeho potřebám a preferencím. Káva určená na filtrovaný způsob přípravy je pražena mnohem světleji a hrubost mletí se volí středně hrubá. Pro její přípravu není třeba přístrojů vyvíjející vysoký tlak. Stačí jen horká voda a pár minut času. Absence tlaku zapříčiní, že káva nemá tak intenzivně bohatou chuť, ale za to v ní objevujete širou škálu chutí od oříškových přes ovocité až po květinové tóny.
Na přípravu filtrované kávy můžete použít frenchpress, dripper, moccamaster, chemex, překapávač.

Aeropress - Velmi jednoduchý přístroj pro alternativní přípravu kávy. Vše obstarávají dva plastové válce, ten první ukončený gumovým pístem naprosto přesně zapadá do druhého. Do menšího se vkládá papírový filtr a po zatlačení obou válců do sebe, je voda tlačena přes kávu a filtr do šálku.

Frenchpress - Jeden z nejjednoduších způsobů přípravy filtrované kávy. Celý mechanismus se skládá pouze ze skleněné konvičky s kovovým filtrem a pístem. Káva se zalije vodou a stlačením pístu se oddělí sedlina na dno konvičky a vy podáváte čirou kávu.

Moka konvička - Konvička pro přípravu espressa. Při zahřívání vody ve spodní části vzniká pára. Ta vytváří tlak na horkou vodu, která v určité chvíli expanzivně probublá mletou kávou ve střední části konvičky a proteče skrze sítko až do nádobky na hotovou kávu.

Nanopresso - Outdoorový espresso kávovar. Díky horké vodě a ručním stlačování přístroje vzniká tlak, který žene vodu skrze kávu a vzniká tak výsledný nápoj.