Cupping aneb kávová degustace

Nejen vína a ušlechtilé destiláty, ale také kávu lze a je zapotřebí degustovat. Kdo si představuje naškrobený večírek s odměřenou atmosférou a sošným sommelierem, je úplně vedle. Cupping je velmi jednoduchý, probíhá zpravidla ve stoje a až na pár obecných pravidel nemá žádnou složitou etiketu. A to ze zcela praktických důvodů. Je totiž důležité zajistit totožné podmínky všude, kde se cupping běžně koná - tedy stejně tak pod otevřeným nebem na farmě, při importu v přístavu, při výběru v pražírnách a kavárnách a nebo třeba u vás doma či ve firmě

 

 

Zpravidla se ochutnává více vzorků a čím je portfolio pestřejší, tím je cupping zajímavější. My máme nejraději slepé cuppingy, kde se vzorky káv odtajní až na samý závěr a účastníci tak mohou být překvapeni, jak moc je bavila například bezkofeinová káva a jak špatně si může vést světová značka známá z reklamy z televize.

Samotná příprava trochu připomíná “českého turka”, ale nebojte se, nemusíte vypít 10 hrnků přeextrahovaného dryjáku a uhnat si infakrt, postačí od každého trocha, doslova na lžičku. Protože daný vzorek ochutnávají všichni z jednoho šálku, je nezbytnou pomůckou právě lžíce, kterou si kávu nabíráte a průběžně mezi vzorky očišťujete v horké vodě. Podle toho, jak moc chcete brát akci vážně, si můžete zapisovat pocity a dojmy z jednotlivých káv, bodové hodnocení, nebo třeba konkrétní aromatické a chuťové vjemy. Pro představu, profesionálové používají při svém hodnocení 100 bodovou stupnici rozdělenou do 10 kategorií. U nás je to ale hlavně o zábavě.

Cupping u vás ve firmě

Je to nejen skvělý tip na teambuildingovou akci, ale také příležitost prochutnat celé naše portfolio a vybrat si právě takovou kávu, díky které se budete do práce těšit.

Programem vás provede náš zkušený barista, dozvíte se informace o historii kávy, o jejím pěstování, zpracovávání, o rozdílech a samozřejmě také o nejčastějších chybách a správné přípravě. V praktické části se naučíte, jak kávu degustovat a hlavně ochutnáte všechny naše aktuální kávy.

Chceme u nás cupping - dejte nám o sobě vědět a už brzy můžeme být u vás.