Dominiko, řekni nám odkud pocházíš?

Jsem Dominika Michalcová, která pochází z malé slovenské vesničky na hranicích s Českem. Do Brna mne přivedla láska. Pracovala jsem jako vedoucí kuchyně a posunula jsem se přes pracovní inzerát do vedení přípravny Bistra Teamcaffe. Jako vedoucí jsem věděla, že by bylo ideální, si projít všechny činnosti v Bistru. Po otevření jsem vařila, připravovala všechny bagety a vyzkoušela si veškeré pozice.  Tato zkušenost mi pomohla lépe nastavit i podmínky pro zdravotně znevýhodněné, kteří zde pracují. Co se vlastně dá stihnout, na co je potřeba myslet. Důležitá pro mě byla i zkušenost, jaké suroviny a dodavatele Bistro vybere pro přípravu opravdu čerstvých lahůdek. Postupně jsem se vypracovala na vedoucí, která má na starost hlavně přípravu lahodného cateringu Bistra. Catering připravujeme na akce v Brně.

Zdravotně znevýhodnění pracují s úsměvem

Hendikepovaní nejsou jen ti, kteří mají problém s chůzí, nebo nemají ruce. Je mnoho psychických problémů, díky kterým lidé nemohou pracovat v osmihodinové směně. Moji kolegové mě v tomto směru mnoho naučili, ani jsem netušila, jaká všechna psychická zdravotní znevýhodnění existují, jak to může lidský organismus zasáhnout. Na druhou stranu mi každý den zaměstnanci ukazují, jak s motivací, veselou myslí a smyslem života, lze najít neskutečnou energii. Nemůžu si na nikoho stěžovat, všichni jsou šikovní a snaží se, aby byli zákazníci spokojeni. Já se zase snažím vyjít vstříc svým kolegům. Někdo je ranní ptáče, někdo potřebuje přijít na směnu, až po obědě, pečlivě vnímán individuálním potřebám a vždy se s každým domluvím, tak aby se těšil do práce a vyzkoušel si činnost, která jim bude dělat radost. Nejdeme na výkon, kde bychom měli zvládnout 600 obědů denně. Jsme malé Bistro, kde je prostor si opravdu vyhrát s kvalitou surovin i chutí. U nás se nemusí nikdo bát, že něco pokazí, nemusí být ve stresu. Ranní směna chodí již na 6:00, abychom 6:30 přivítali první návštěvníky zahřátým kávovarem a první várkou slaného i sladkého občerstvení. Pěkně v pohodičce a se vším nachystaným dopředu.

Kdo jsou dodavatelé surovin v Bistru?

Vybírám lokální dodavatele zeleniny, másla, pečiva i dezertů. Mnoho dezertů například čoko tvarohového Míšu si připravujeme sami, nebo tematické dorty. I bagety si každý den skládáme z čerstvých surovin. Neuvidíte u nás narvané vitríny, každý den vymyslíme pár kombinací, které postupně doplňujeme dle prodeje, aby tam například i palačinky neosychaly už od rána a také nechceme plýtvat surovinami. Pečivo nám dodává Křižák a Kulhánek, pravidelně i Drápal, jsou to naše stálice už od počátku Bistra. Celý týden se snažíme zpracovat každý kousek potraviny, až do posledního plátku sýra. Najdete u nás i úžasné zákusky od rodinné cukrářské výrobny Mr. Cake. Výběrovou kávu z lokálních pražíren nám vybral barista a nabízíme ji přes náš e-shop teamcaffe.cz. Z každého zrnka přispíváme na projekty pro zdravotně znevýhodněné, nebo lokální projekty, kde je potřeba podat pomocnou ruku. Je u nás příjemný kavárenský ruch, který nás nabíjí. 

Je u vás pořád veselo?

Však přijďte! Krásná světlá místnost, kde vás uvítá vůně čerstvé kávy už od dveří. Ano, většinou je u nás veselo, to mě žene dopředu. Vždy když vymyslíme nový recept na oběd, nebo dezert, tak se všichni nadšeně těší, co na to řekne zákazník. Nemusím nikomu připomínat, aby se zeptal, jak jim chutnalo, všechny to upřímně a přirozeně zajímá. Sem tam si zkrášlíme naše prostory i nějakou kreativní  výstavou. Naposledy to bylo malování kávou a opravdu to bylo krásné. Chceme tak přilákat nejen zaměstnance Krajského úřadu JMK, ale i lidi z okolních budov, kteří si k nám najdou ráno cestu na kávičku a snídani. Odpoledne přijdou lidé třeba na obědovou polévku nebo menu. Ceny máme na centrum Brna nízké. Otevřeno je již od 6:30, takže se k nám můžete přijít naladit dobrou gastronomií už od velmi brzkých ranních hodin. 

Káva na kraji, pro zaměstnance i návštěvníky

Výběrová káva často v kanceláři není, a tak k nám chodí většina zaměstnanců, když si chtějí vychutnat čerstvou a poctivou kávu. Nabízíme ji ve všech variantách od espressa po Latte. V zimním období, ale jedou i bylinkové čaje nebo speciální Chai Latte. Ke každé kávě si pak mohou návštěvníci zobnout naše vlastní kávové zrno, frgál, dortík, nebo pro milovníky slaných variant máme i pečivo a mnoho druhů domácích pomazánek ve skleničce. Primárně jsme vznikli pro potřeby zaměstnanců Krajského úřadu JMK a podle nich se snažíme i upravit nabídku obědového menu. Nejdříve jsme připravovali jen veganská jídla, ale dle zpětné vazby nyní zahrnujeme i české klasiky s uzeným masem. Hodně velký ohlas mají i sladké slovenské speciality, které jsou často z naší rodinné kuchařky ze Slovenska.

Co se u vás chystá pro rok 2024?

Já miluji pečení! Vystudovala jsem gastronomickou školu a vášeň pro pečení u mě asi nejvíce vrcholí právě v období Vánoce. Hodně sleduji trendy a snažím se do Bistra přinášet nové věci i československé klasiky. V tomto duchu chci vést Bistro v novém roce. Oslava otevření Bistra ukázala, co návštěvníkům nejvíce chutná a jaké další chutě bychom mohli uspokojit. Pravidelně budeme chystat i kávová zrna, jako symbol projektu Každé zrnko pomáhá. Určitě se neztratí i náš favorit dezert Míša z tvarohu, smetany a čokolády. Naše další skleničkové dezerty připravíme ve variantě Tiramisu, panna cotta a další.

Rozšířili jsme nabídku cateringu od různých kombinací kanapek se šunkou, lososem, sýrem i v bezlepkové variantě, až po obědové polévky. Všechny naše pomazánky jsou připravovány u nás. Uzeniny i sýry od lokálních výrobců. Ovocné košíčky, koláčky bez glutamátů a náhražek. Jen poctivé suroviny!

Taky chystáme vlastní dezert, který bude vycházet z myšlenky – srdce BRNA! Ale víc vám zatím neprozradím.

Čím je pro tebe Bistro výjimečné?

Všichni jsme tady srdcaři do pohostinnosti. Sociální podnik je plný naděje, snahy o prvotřídní službu a rodinnou atmosféru. Každý kousek dortu chystáme, jako pro vzácnou návštěvu. Přestože se u nás mnoho lidí potýká se zdravotním hendikepem, panuje u nás pozitivní atmosféra, kde Bistro je místem naděje, pomoci a možnosti se vrátit do života. O to víc nás těší, že se v novém roce otevře na úřadě i nádherná odpočinková místnost s historickou podlahou, kterou máme naproti Bistra. V novém prostoru si můžete objednat i naši kávu, drobné občerstvení a další lahůdky, které pro vás připravíme.

Jsme vaše Bistro na Kraji! 😊 Máme pro vás vždy něco navíc, letos třeba tajný rodinný recept na naše kávová zrna.